Прејди на содржината

Ново Жупаништа

Координати: 40°30.25′N 21°14.28′E / 40.50417° СГШ; 21.23800° ИГД / 40.50417; 21.23800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ново Жупаништа
Νέα Λεύκη
Ново Жупаништа is located in Грција
Ново Жупаништа
Ново Жупаништа
Местоположба во областа
Ново Жупаништа во рамките на Костур (општина)
Ново Жупаништа
Местоположба на Ново Жупаништа во општината Костур и областа Западна Македонија
Координати: 40°30.25′N 21°14.28′E / 40.50417° СГШ; 21.23800° ИГД / 40.50417; 21.23800
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
ОпштинаКостур
Население (2011)[1]
 • Вкупно582
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ново Жупаништа (грчки: Νέα Λεύκη, Неја Левки) — село во Костурско, Егејска Македонија, денес во општината Костур на Костурскиот округ во Западна Македонија, Грција.

Географија

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Костурската Котлина, на 5 км од градот Костур. Иако се води како псоебно, во практика е споено со с. Мањак.

Историја

[уреди | уреди извор]

Селото се води како посебно населено место од 1991 г.[2]

Население

[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 311 358 582
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 34. ISBN 9989-9819-6-5.