Прејди на содржината

Козјак (Костурско)

Координати: 40°39′N 21°22′E / 40.650° СГШ; 21.367° ИГД / 40.650; 21.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Козјак
Козјак is located in Грција
Козјак
Козјак
Местоположба во областа
Козјак во рамките на Костур (општина)
Козјак
Местоположба на Козјак во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°39′N 21°22′E / 40.650° СГШ; 21.367° ИГД / 40.650; 21.367
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаВич
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Козјак — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на Бапчор.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Козјак било македонско село кое се распаднало во конфликтните години по времето на управувањето на Али-паша Јанински во XVIII век. Се смета дека жителите од Козјак го основале селото Бапчор.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 24.