Прејди на содржината

Дробаците

Координати: 40°36.57′N 21°12.6′E / 40.60950° СГШ; 21.2100° ИГД / 40.60950; 21.2100
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дробаците
Дробаците is located in Грција
Дробаците
Дробаците
Местоположба во областа
Дробаците во рамките на Костур (општина)
Дробаците
Местоположба на Дробаците во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°36.57′N 21°12.6′E / 40.60950° СГШ; 21.2100° ИГД / 40.60950; 21.2100
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаКорешта
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Дробаците — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.[1]

Географија

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на само 1,5 км западно од Долно Дреновени.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Дробаците е напуштено кон крајот на XVIII век за време на судирот на Али-паша Јанински и други албански феудалци со централната власт. Неговите жители се преселиле во Долно Дреновени.[1]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 18. ISBN 9989-9819-6-5.