Старово Село

Координати: 40°34′N 21°7′E / 40.567° СГШ; 21.117° ИГД / 40.567; 21.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Старово Село
Старово Село is located in Грција
Старово Село
Старово Село
Местоположба во областа
Старово Село во рамките на Костур (општина)
Старово Село
Местоположба на Старово Село во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°34′N 21°7′E / 40.567° СГШ; 21.117° ИГД / 40.567; 21.117
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
ОпштинаКостур
Општ. единицаКастраки
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Старово Село — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало југоисточно од Косинец и југозападно од Д’мбени.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Старово Село било мало македонско село кое се распаднало во конфликтните години по времето на управувањето на Али-паша Јанински во XVIII век. Неговите жители се преселиле во Косинец.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 44.