Свети Јован (Костурско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Јован
Свети Јован is located in Грција
Свети Јован
Свети Јован
Местоположба во областа
Свети Јован во рамките на Костур (општина)
Свети Јован
Местоположба на Свети Јован во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°35′N 21°7′E / 40.583° СГШ; 21.117° ИГД / 40.583; 21.117Координати: 40°35′N 21°7′E / 40.583° СГШ; 21.117° ИГД / 40.583; 21.117
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаКастраки
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Свети Јован — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на Косинец.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Свети Јован било мало македонско село кое се распаднало во немирните години. Неговите жители, заедно со тие од околните села, го основале селото Косинец.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 40.