Ровица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ровица
Ровица is located in Грција
Ровица
Ровица
Местоположба во областа
Ровица во рамките на Костур (општина)
Ровица
Местоположба на Ровица во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°39′N 21°20′E / 40.650° СГШ; 21.333° ИГД / 40.650; 21.333Координати: 40°39′N 21°20′E / 40.650° СГШ; 21.333° ИГД / 40.650; 21.333
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаВич
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ровица — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на Бапчор.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Ровица било македонско село кое се распаднало при крајот на првата половина на XVIII век. Неговите жители, заедно со тие од соседните села Козјак и Круша, го основале селото Бапчор.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 39.