Кономлади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кономлади
Кономлади се наоѓа во Грција
Кономлади
Кономлади (Грција)


Кономлади (на грчки: Μακροχώρι, Макрохори) е село во Егејска Македонија, Република Грција, Околија Костур (Νομός Καστοριάς).

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]