Прејди на содржината

Багран

Координати: 40°37.00′N 21°14.00′E / 40.61667° СГШ; 21.23333° ИГД / 40.61667; 21.23333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Багран
Багран is located in Грција
Багран
Багран
Местоположба во областа
Багран во рамките на Костур (општина)
Багран
Местоположба на Багран во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°37.00′N 21°14.00′E / 40.61667° СГШ; 21.23333° ИГД / 40.61667; 21.23333
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаКорешта
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Багран — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на 2 км јужно од Горно Дреновени.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Се смета дека селото е напуштено кон крајот на XVIII век за време на судирот на Али-паша Јанински и други албански феудалци со централната власт. Жителите на селото и на околните помали села заради поголема сигурност ги напуштиле своите места и го основале Горно Дреновени.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 7. ISBN 9989-9819-6-5.