Прејди на содржината

Решкин Дол

Координати: 40°37.05′N 21°12.87′E / 40.61750° СГШ; 21.21450° ИГД / 40.61750; 21.21450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Решкин Дол
Решкин Дол is located in Грција
Решкин Дол
Решкин Дол
Местоположба во областа
Решкин Дол во рамките на Костур (општина)
Решкин Дол
Местоположба на Решкин Дол во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°37.05′N 21°12.87′E / 40.61750° СГШ; 21.21450° ИГД / 40.61750; 21.21450
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаКорешта
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Решкин Дол — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на 1 км западно от Долно Дреновени.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Се смета дека селото е напуштено кон крајот на XVIII век за време на судирот на Али-паша Јанински и други албански феудалци со централната власт. Жителите на селото и на околните помали села заради поголема сигурност ги напуштиле своите места и го основале Долно Дреновени.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 39. ISBN 9989-9819-6-5.