Прејди на содржината

Саткова Чешма

Координати: 40°33.33′N 21°9.00′E / 40.55550° СГШ; 21.15000° ИГД / 40.55550; 21.15000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Саткова Чешма
Саткова Чешма is located in Грција
Саткова Чешма
Саткова Чешма
Местоположба во областа
Саткова Чешма во рамките на Костур (општина)
Саткова Чешма
Местоположба на Саткова Чешма во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°33.33′N 21°9.00′E / 40.55550° СГШ; 21.15000° ИГД / 40.55550; 21.15000
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаЧетирок
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Саткова Чешма — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на Четирок.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е напуштено и жителите го основале Четирок.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 31. ISBN 9989-9819-6-5.