Селско (поранешно село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селско
Селско is located in Грција
Селско
Селско
Местоположба во областа
Селско во рамките на Костур (општина)
Селско
Местоположба на Селско во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°36′N 21°6′E / 40.600° СГШ; 21.100° ИГД / 40.600; 21.100Координати: 40°36′N 21°6′E / 40.600° СГШ; 21.100° ИГД / 40.600; 21.100
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаКастраки
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Селско — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на Косинец.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Селско било мало македонско село кое се распаднало во немирните години. Неговите жители, заедно со тие од околните села, го основале селото Косинец.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 41.