Прејди на содржината

Цер (Костурско)

Координати: 40°41′N 21°15′E / 40.683° СГШ; 21.250° ИГД / 40.683; 21.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цер
Цер is located in Грција
Цер
Цер
Местоположба во областа
Цер во рамките на Костур (општина)
Цер
Местоположба на Цер во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°41′N 21°15′E / 40.683° СГШ; 21.250° ИГД / 40.683; 21.250
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
ОпштинаКостур
Општ. единицаКорешта
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Цер — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.

Географија

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на Кономлади.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Цер било мало македонско село кое се распаднало во конфликтните години по времето на управувањето на Али-паша Јанински во XVIII век. Неговите жители се преселиле во Кономлади.[1]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 46.