К’пчор

Координати: 40°36.03′N 21°12.00′E / 40.60050° СГШ; 21.20000° ИГД / 40.60050; 21.20000
Од Википедија — слободната енциклопедија
К’пчор
К’пчор is located in Грција
К’пчор
К’пчор
Местоположба во областа
К’пчор во рамките на Костур (општина)
К’пчор
Местоположба на К’пчор во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°36.03′N 21°12.00′E / 40.60050° СГШ; 21.20000° ИГД / 40.60050; 21.20000
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаКорешта
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

К’пчор или Капчор — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на околу 5 јм јужно од Горно Дреновени.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Се смета дека селото е напуштено кон крајот на XVIII век за време на судирот на Али-паша Јанински и други албански феудалци со централната власт. Жителите на селото и на околните помали села заради поголема сигурност ги напуштиле своите места и го основале Горно Дреновени.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 27. ISBN 9989-9819-6-5.