Рудишта

Координати: 40°34.00′N 21°5.00′E / 40.56667° СГШ; 21.08333° ИГД / 40.56667; 21.08333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рудишта
Рудишта is located in Грција
Рудишта
Рудишта
Местоположба во областа
Рудишта во рамките на Костур (општина)
Рудишта
Местоположба на Рудишта во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°34.00′N 21°5.00′E / 40.56667° СГШ; 21.08333° ИГД / 40.56667; 21.08333
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаКастраки
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Рудишта — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција. Било населено со Македонци.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на селото Косинец.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Ова мало село е напуштено од жителите во немирните години кои, заедно со оние на четири околни села, го создале селото Косинец.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 39. ISBN 9989-9819-6-5.