Прејди на содржината

Сопот (Костурско)

Координати: 40°29.12′N 21°13.52′E / 40.48533° СГШ; 21.22533° ИГД / 40.48533; 21.22533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сопот
Σιόποτι
Сопот is located in Грција
Сопот
Сопот
Местоположба во областа
Сопот во рамките на Костур (општина)
Сопот
Местоположба на Сопот во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°29.12′N 21°13.52′E / 40.48533° СГШ; 21.22533° ИГД / 40.48533; 21.22533
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаСвета Троица
Надм. вис.&10000000000000647000000647 м
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Сопот (грчки: Σιόποτι) — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало по патот РупиштаЖелин. Подоцна таму останала само црква со гробишта. На американска топографска карта месноста е означена со погрченото име Сјопоти (Siopoti).[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Според Димитар Палчев, селото е изгорено поради отпорот на населението при обидот за негово потурчување.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Палчев, Димитър (1941). „Костурско“ (PDF). Македонска трибуна (брой 752/753). Посетено на 10 октомври 2015.
  2. Grevená GSGS (Series); 4439. 2nd ed. Lambert conical orthomorphic spheroid Bessel proj. Prime meridians: Greenwich and Athens. "Reproduced from M.D.R. 610/9542." In collections: Greece 1:100k Topographic Maps. Digital Archive McMaster University. London: War Office. 1944.