Прејди на содржината

Свети Ѓорѓи (Костурско)

Координати: 40°34.00′N 21°7.00′E / 40.56667° СГШ; 21.11667° ИГД / 40.56667; 21.11667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
Свети Ѓорѓи is located in Грција
Свети Ѓорѓи
Свети Ѓорѓи
Местоположба во областа
Свети Ѓорѓи во рамките на Костур (општина)
Свети Ѓорѓи
Местоположба на Свети Ѓорѓи во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°34.00′N 21°7.00′E / 40.56667° СГШ; 21.11667° ИГД / 40.56667; 21.11667
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаКастраки
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Свети Ѓорѓи — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на селото Косинец.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Ова селце е напуштено од жителите во немирните години кои, заедно со оние на четири околни села, го создале селото Косинец.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 40. ISBN 9989-9819-6-5.