Малишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малишта
Малишта is located in Грција
Малишта
Малишта
Местоположба во областа
Малишта во рамките на Костур (општина)
Малишта
Местоположба на Малишта во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°30′N 21°9′E / 40.500° СГШ; 21.150° ИГД / 40.500; 21.150Координати: 40°30′N 21°9′E / 40.500° СГШ; 21.150° ИГД / 40.500; 21.150
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаЧетирок
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Малишта (дијалектно: Малишча) — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало меѓу селата Добролишта и Четирок.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Малишта било мало македонско село кое се распаднало во конфликтните години по времето на управувањето на Али-паша Јанински во XVIII век. Неговите жители се преселиле во Добролишта и Четирок.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 31.