Костур (град)

Координати: 40°31′N 21°16′E / 40.517° СГШ; 21.267° ИГД / 40.517; 21.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оваа статија е за град во Егејска Македонија. За други значења на поимот „костур“, видете ја страницата за појаснување.
Костур
Καστοριά
Костур и Костурското Езеро
Костур is located in Грција
Костур
Костур
Местоположба во областа
Kastoria map.png
Координати: 40°31′N 21°16′E / 40.517° СГШ; 21.267° ИГД / 40.517; 21.267
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
Површина
 • Вкупна57,3 км2 (221 ми2)
Надм. вис.&10000000000000700000000700 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно16.218
 • Густина28/км2 (73/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.521 00
Повик. бр.24670
Рег. таб.KT
Панорама на градот

Костур (грчки: Καστοριά) — град во западниот дел на Егејска Македонија и главен град на Костурскиот округ во Западна Македонија, денес Грција. Претставува и административен центар на истоимената Општина Костур.

Градот се наоѓа на брегот на Костурското Езеро во планинскиот крај на масивот на планинскиот венец на Грамошта.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во градот и околината денес живее помал дел на македонско население. До Граѓанската војна во Грција (1945 - 1949) Македонците во Костурско биле доминантно мнозинство, иако не во самиот град.[2][3]

Костур во народната песна[уреди | уреди извор]

  • „Мори чупи Костурчанки“ — македонска народна песна.[4]
  • „Ќе помине, Тано“ — македонска народна песна.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Државни архив Секретаријаа за иностраних послова (ДАСИП), Београд, фасц. 98
  3. В. „Ризоспастис“ - орган на КП на Грција, 13. 01. 1946
  4. Ѓорѓи Доневски, Сокол ми лета високо. Скопје: Културно-уметничкото друштво „Гоце Делчев“, 1978, стр. 76.
  5. Ѓорѓи Доневски, Сокол ми лета високо. Скопје: Културно-уметничкото друштво „Гоце Делчев“, 1978, стр. 87.