Пендатур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пендатур
Пендатур is located in Грција
Пендатур
Пендатур
Местоположба во областа
Пендатур во рамките на Костур (општина)
Пендатур
Местоположба на Пендатур во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°32′N 21°10′E / 40.533° СГШ; 21.167° ИГД / 40.533; 21.167Координати: 40°32′N 21°10′E / 40.533° СГШ; 21.167° ИГД / 40.533; 21.167
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаСвета Троица
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Пендатур — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало меѓу селата Четирок и Сливени.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во османлиски дефтер од 1530 г. под името Пендатрол како место со 34 христијански семејства, 2 неженети и 3 вдовици.[2]

Пендатур било мало македонско село кое се распаднало во конфликтните години по времето на управувањето на Али-паша Јанински во XVIII век. Неговите жители се преселиле во Четирок, Косинец и други околни села.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 36.
  2. „Demography and settlement in Paşa Sancağı Sol-Kol Region according to Muhasebe-i Vilayet-i Rumeli Defteri dated 1530 : A Master's Thesis“ (PDF).