Поздивишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поздивишта
Поздивишта is located in Грција
Поздивишта
Поздивишта (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Област Околија Костур


Поздивишта (дијалектно Поздивишча; грчки: Χάλαρα, Халара; до 1927 г. Ποσδιβίτσι, Посдивици[1] или Ποδοβίστα, Подовиста[2]) — село во Костурско, Егејска Македонија, денес во општината Костур од истоимениот округ на Западна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во подножјето на В’ро, која е разгранок на Вич. Селото е подигнато по доаѓање на Турците, од сточари од Преспа. Во почетокот било сместено во планинскиот венец Винов Танец во месноста Рушов и Кокошинова Лапка, а подоцна во месноста Селиште. Во селото имало голема мигарација во прекуморските земји и во Бугарија. Селото настадало во Граѓанската војна со што 62 семејства пребегнале во Македонија. До 1961 се иселиле 30 семејства во прекуморските земји. Селото одгледува жито, грав, јаболки и друго. Слава на селото е христијанскиот празник Св. Атанас - летен.

  • 1913 - 968 жители
  • 1920 - 710
  • 1928 - 676
  • 1940 - 738
  • 1951 - 450
  • 1961 - 229
  • 1971 - 184
  • 2001 - 57

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]