Селиште (Костурско)

Координати: 40°39.00′N 21°15.00′E / 40.65000° СГШ; 21.25000° ИГД / 40.65000; 21.25000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште
Селиште is located in Грција
Селиште
Селиште
Местоположба во областа
Селиште во рамките на Костур (општина)
Селиште
Местоположба на Селиште во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°39.00′N 21°15.00′E / 40.65000° СГШ; 21.25000° ИГД / 40.65000; 21.25000
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаКорешта
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Селиште (дијалектно: Селишче) — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција. Било населено со Македонци.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на селото Поздивишта.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Ова мало село е напуштено од жителите во немирните години и тие го основале Поздивишта.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 40. ISBN 9989-9819-6-5.