Крашов Трап

Координати: 40°38.08′N 21°11.07′E / 40.63467° СГШ; 21.18450° ИГД / 40.63467; 21.18450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крашов Трап
Крашов Трап is located in Грција
Крашов Трап
Крашов Трап
Местоположба во областа
Крашов Трап во рамките на Костур (општина)
Крашов Трап
Местоположба на Крашов Трап во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°38.08′N 21°11.07′E / 40.63467° СГШ; 21.18450° ИГД / 40.63467; 21.18450
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаКорешта
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Крашов Трап — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на околу 2 км северозападно од Долно Дреновени.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Се смета дека селото е напуштено кон крајот на XVIII век за време на судирот на Али-паша Јанински и други албански феудалци со централната власт. Жителите се преселиле во Долно Дреновени.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 27. ISBN 9989-9819-6-5.