Прејди на содржината

Света Петка (поранешно село)

Координати: 40°34.10′N 21°7.9′E / 40.56833° СГШ; 21.1317° ИГД / 40.56833; 21.1317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка
Света Петка is located in Грција
Света Петка
Света Петка
Местоположба во областа
Света Петка во рамките на Костур (општина)
Света Петка
Местоположба на Света Петка во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°34.10′N 21°7.9′E / 40.56833° СГШ; 21.1317° ИГД / 40.56833; 21.1317
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаКастраки
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Света Петка — поранешно македонско село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на Д’мбенска Планина, во денешниот атар на Д’мбени,[1] југозападно од самото село.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Света Петка било мало село, напуштено на крајот од XVIII век во немирното време на судирот на Али-паша Јанински и други албански феудалци со централната власт. Дел од неговите жители го основале Д’мбени.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 39. ISBN 9989-9819-6-5.
  2. По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“