Нов Чифлик (Костурско)

Координати: 40°32′N 21°15′E / 40.533° СГШ; 21.250° ИГД / 40.533; 21.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нов Чифлик
Χλόη
Нов Чифлик is located in Грција
Нов Чифлик
Нов Чифлик
Местоположба во областа
Нов Чифлик во рамките на Костур (општина)
Нов Чифлик
Местоположба на Нов Чифлик во Костурско и областа Западна Македонија
Координати: 40°32′N 21°15′E / 40.533° СГШ; 21.250° ИГД / 40.533; 21.250
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски округ
ОпштинаКостур
Општ. единицаКостур
Надм. вис.&10000000000000630000000630 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно819
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Нов Чифлик (грчки: Χλόη, Хлои, до 1963 Νέο Τσιφλίκι, Нео Цифлики)[2] — село во Општина Костур во Костурскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Западна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 4 километри северно од градот Костур на брегот од Костурското Езеро во историско-географската област Корешта. Селото се наоѓа на надморска височина од 630 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година Нов Чифлик имало 45 жители Македонци[3] Во текот на Втората балканска војна, селото било окупирано од страна на грчките војски[4]. По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година селото било евидентирано како напуштена населба.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во следните пописи, селото не се споменува, но по крајот на Грчката граѓанска војна, било евидентирано дека во селото живеат 100 лица. Во 1963 година името на селото било променето во Хлои.

На пописот од 1961 година, во селото живееле 100 жители, во 1971 година имало 106 жители, во 1981 година имало 259 жители, додека во 1991 година имало 356 жители[5]. Денеска, населението на селото е 819 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 100 106 259 356 819
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπλάτση -- Χλόη
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја.
  5. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-15.