Прејди на содржината

Долно Село (Костурско)

Координати: 40°37.00′N 21°14.00′E / 40.61667° СГШ; 21.23333° ИГД / 40.61667; 21.23333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Село
Долно Село is located in Грција
Долно Село
Долно Село
Местоположба во областа
Долно Село во рамките на Костур (општина)
Долно Село
Местоположба на Долно Село во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°37.00′N 21°14.00′E / 40.61667° СГШ; 21.23333° ИГД / 40.61667; 21.23333
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаКостур
Општ. единицаВич
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Долно Село — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Костур во областа Западна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во непосредна близина на селото Черешница, денес во атарот на тоа село.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Долно Село било напуштено од жителите кои барале поповолни услови за живот, и така ја основале Черешница. Старата месност сè уште се нарекува Долно Село.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 17, 46. ISBN 9989-9819-6-5.