Статички манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Статички манастир
Свети Илија
Μονή Προφήτη Ηλία Μελά
Икона на Свети Илија, 1882 г.
Карта
40°42′15″N 21°15′34″E / 40.70417° СГШ; 21.25944° ИГД / 40.70417; 21.25944Координати: 40°42′15″N 21°15′34″E / 40.70417° СГШ; 21.25944° ИГД / 40.70417; 21.25944
МестоСтатица, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1840
Управа
Архијерејско намесништвоКорештанско
ЕпархијаКостурска

Статички манастир „Св. Илија“манастир во селото Статица, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија. Изворно ѝ припаѓал на Охридската архиепископија.[1]

Манастирот е сместен на рид на неколку стотини метри од Статица. На крајот на XVIII век мештаните изградиле мала еднокорабна базилика посветена на Свети Илија. Црквата од напред има ниска камбанарија. Иконостасот е прост, а големите икони се од XIX век. Царските двери се разбани.[2]

Околу 1840 г. овде дошле монаси и изградиле конаци, кои постојат и денес. Манастирот се користел како прибежиште за населението за време на грчката вооружена пропаганда на почетокот на XX век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Τα μοναστήρια της Καστοριάς (μέρος 2ο)“. Ιστορικά Καστοριάς. Посетено на 6 јануари 2014.
  2. „Το μοναστήρι του Προφήτη Ηλία στον Μελά Καστοριάς. Πανηγυρίζει την 20η Ιουλίου“. Φως της Καστοριάς. 19 јули 2011. Посетено на 17 јули 2015.