Илија Димовски - Гоче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илија Димовски - Гоче
Илија Димовски - Гоче.jpg
Роден 1908
село Статица
Починал 26 јуни 1961
Скопје
Познат партизан

Илија Димовски, познат со прекарот „Гоче“ (село Статица, Костурско, 1908 - Скопје, 26 јуни 1961) — македонски национален деец од Егејскиот дел на Македонија, борец за националните права на Македонците под Грција, учесник во ВМРО (об.) поради што е прогонуван и интерниран. Командант е на партизански одред и комесар на Леринско-костурскиот македонски баталјон во составот на ЕЛАС. Командант е и на Првата егејска бригада и командант на баталјон на ДАГ. Носител е на партизанска споменица од 1941 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Егејска Македонија во антифашистичката војна 1941-1943 година, Том VII, Книга 1, Скопје 1985.