Апостол Керамитчиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Апостол Керамитчиев
Роден 1913
с. Габреш, Костурско, Егејска Македонија
Починал 1997
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Занимање филолог
археолог

Апостол Керамитчиев (роден во 1913 година во село Габреш, Костурско - починал во 1997 година во Скопје) — македонски филолог и археолог.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Апостол Керамитчиев завршил гимназија во Костур, а студиите по класична филологија, археологија и стара историја во Солун и во Софија. Учествувал во НОБ. Од 1957 до 1979 година работел како кустос (епиграфичар и нумизматичар) во Археолошкиот музеј во Скопје. Го проучувал старото рударство и металургијата во Македонија. Со рекогносцирања евидентирал повеќе од 80 локалитети. Автор е на 40 научни и стручни трудови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Керамитчиев". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 687.