Прејди на содржината

Градишта (Габреш)

Координати: 40°39′20″N 21°10′40″E / 40.6556° СГШ; 21.1778° ИГД / 40.6556; 21.1778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градишта
Κάλε
Карта
МестоГабреш, Костурско
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°39′20″N 21°10′40″E / 40.6556° СГШ; 21.1778° ИГД / 40.6556; 21.1778
Историја
Раздобјесреден век
Белешки за наоѓалиштето
Состојбаурнатини

Градишта[1], Кале или Габрешко кале (грчки: Γκρατίτσα, Κάλε, Καϊλάς) — средновековно утврдување кај Габреш, Костурско, Егејска Македонија.[2][3]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Остатоците од тврдината се наоѓаат на Д’мбенска Планина меѓу селата Габреш и Брезница. Има визуелна врска со тврдината Градишта на југ.[2][3] Сместена е над десниот брег на Рулска Река, близу параклисот „Св. Антониј“, и го штитела патот крај неа.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Утврдувањето е искривен трапез со квадратна кула. Друга квадратна кула е во допир со западната ѕидина. Археологот Николаос Муцопулос смета дека бедемската структура на Габрешкото кале ги покажува сите конструктивни особености на Јустинијановото градителство, но претпоставува дека на тоа место треба да имало античко утврдување поради најдената монета на Александар Македонски и делови од римски садови од Антониј Керамопул во поширокото подрачје.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Μπαλασάς, Αθανάσιος Κ (2015). „Ιστορικά Στοιχεία, αρχιτεκτονικός πλούτος και μια πρόταση αναβίωσης της περιοχής των Κορεστείων Καστοριάς“ (PDF). Βαλκανικά σύμμεικτα (17): 218.
  2. 2,0 2,1 „Βυζαντινό κάστρο“. Οδός. 10 мај 2011. Посетено на 7 март 2022.
  3. 3,0 3,1 „Τυρρηνοί: Κάστρα φρούρια και ακροπόλεις της Π.Ε. Καστοριάς (του Σταύρου Π. Καπλάνογλου)“. OlaDeka. Посетено на 7 март 2022.