Џон Битов (постариот)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џон Битов (постариот) (роден како Лазар Никола Битов, англиски: John Louis Nicholas Bitove Sr., 19 март 1928 во Торонто, Онтарио, Канада - 30 јули 2015 во Торонто) бил македонско-канадски стопанственик и филантроп.[1] Тој е награден со орден на Редот на Канада.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Recognition for Macedonia“. web.archive.org. 2012-11-07. Архивирано од изворникот на 2012-11-07. Посетено на 2020-07-11.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Order of Canada Recipients“.