Вангел Будина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 1870
Габреш, Костурско, Егејска Македонија
Починал 1908
Ланга, Костурско, Егејска Македонија

Вангел Будина, бил македонски револуционер со влашко потекло, учесник во македонското револуционерно движење, член и војвода на Македонската револуционерна организација.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е во 1870 година во селото Габреш, Костурско. Бил комита во четата на Васил Мутафов со која учествувал во Мелничкото востание 1895 година. Се вратил во Костурско и во 1898 година бил комита во четата на Коте Христов од Руља, потоа кај војводата Васил Чекаларов, и накрај во четата на Митре Влаот. По 1903 година дејствувал како војвода во Леринско и Костурско. 1908 година бил опколен од турска војска во една куќа во селото Ланга, и после целодневна борба кога му завршила муницијата, се самоубил.

Извори[уреди | уреди извор]