Петар Чолаков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петар Чолаков
Роден 15 април 1879
Јамбол, Бугарија
Починал 13 април 1935
Јамбол, Бугарија


Петар Чолаков бил македонски револуционер, деец на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Петар Чолаков е роден на 15 април 1879 година во градот Јамбол, тогаш во Источна Румелија. По професија е хотелиер, а од пролетта 1903 година е пограничен пунктовен началник на ВМОРО во реонот на Јамбол, Кзл Агач и Кавако. Учествува на конгресот на Петрова нива, на кој е избран за подвојвода на Крсте Бугарија. Го командува нападот врз одринското село Хаџиталашман, по што влегува во четата на Иван Варналиев и се бори со турските аскер крај малкотрновското село Граматиково. Умира на 13 април 1935 година во Јамбол [1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 188.