Александар Малински

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Aleksandar-Malinov-IMARO.jpg
Роден 1868
Ново Село, Македонија
Починал 1904
Ново Село, Македонија

Александар Малински бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската револуционерна организација.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е во Ново Село, тогаш во Отоманската империја. Бил покрстен во Организацијата и влегол во првиот Штипски револуционерен комитет формиран од Даме Груев. Во почетокот на јануари 1904 година во борба со турската војска е ранет и се засолнил во родното село за да се лекува. Мeѓутоа бил откриен од властите и опколен во една куќа. Малинов се спротивставил и во борбата загинале 16 турски војници и двајца офицери, а потоа Турците ја потпалиле куќата. Тешко ранет, Малинов успеал да се пробие и да се засолни. Меѓутоа починал од повредите неколку дена подоцна.

Погребан е во дворот на црквата "Свети Архангел [1].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. уманов, Милен. „Македония. Кратък исторически справочник“, София, 1993 (статии Малинов, Сандо и Щипска афера).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]