Гоно Манчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гоно Манчев
Gono Manchev.JPG
Роден 26 септември 1883
Робово, Струмичко, Македонија
Починал 27 септември 1926
Беласица, Струмичко, Македонија

Гоно Христов Манчев бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член на Македонската револуционерна организација, подоцна се приклонува на конзервативното-централистичко крило и станал струмички војвода на ВМРО (Автономистичка).

Животопис[уреди | уреди извор]

Манчев е роден во 1883 година во струмичкото село Робово, тогаш во Отоманското Царство. Завршил основно образование. Член на ВМОРО станал во 1901 година и учествувал во Илинденското востание. До 1912 година бил курир на ВМРО (Автономистичка). Во периодот од 1921 до 1923 г. бил струмички помошник на војвода, а од 1924 бил самостоен војвода во Струмичко. Загинал во 1927 година во месноста Коџа Баир во планината Беласица во судир со српски чети [1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 99.
  2. Свобода или смърт, 1928, бр. 62, стр. 3-4