Атанас Градоборлијата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атанас Градоборлијата
Atanas Gradoborliyata.jpg
Роден 1860
Градобор, Солунско, Егејска Македонија
Починал 24 мај 1903
Градобор, Солунско, Егејска Македонија

Атанас Димитров наречен „Градоборлијата“ (1860 - 24 мај 1903) — македонски револуционер, деец на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Атанас Градоборлијата е роден во 1860 година во с. Градобор, Солунско.

Заедно со Иван Карасулијата, Илија Крчовалијата, Апостол Петков и други е меѓу старите арамии, на кои се потпира Гоце Делчев во првите години на изградувањето на ВМОРО и Четничкиот институт.

Градоборлијата е курир, член на тајната полиција и терорист на организацијата. Во 1895 година е уапсен од страна на османлиските власти и затворен во Канл куле во Солун, но по шест месеци успева да избега. Од 1898 година е четник при Михаил Апостолов во Гевгелиско, а подоцна е самостоен војвода во своето родно Солунско. Во 1898 година дејствува заедно со Дончо Златков во Пирин, а во 1902 година со Алексо Поројлијата и Иван Карасулијата.

Атанас Градоборлијата загинува со целата своја чета во мај 1903 година во близина на своето родно село, отруени од Гркомани.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Албум-алманах „Македония“, София, 1931.
  2. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893 – 1934). Биографично-библиографски справочник. София, 2001, стр. 12.