Пане Прошев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пане Прошев
Pane Proshev IMARO.jpg
Роден 1866
Штип, Македонија
Починал непознато
непознато

Пане Ат. Прошев бил македонски револуционер, деец на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Панел Прошев е роден во 1866 година во градот Штип, тогаш во Отоманското Царство. Во 1894 година Гоце Делчев го покрстил ВМОРО. Раководел градска терористичка група и во 1899 година е член на штипскиот околиски комитет на ВМОРО. Во 1905 година побегнал во Кнежевството Бугарија, за да не биде уапсен од турските власти [1].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893 – 1934). Биографично-библиографски справочник. София, 2001, стр. 141.