Гурко Савинов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гурко Савинов
Роден 1882
Охрид, Македонија
Починал 9 февруари 1957
Софија, Бугарија

Ѓурко Христов Савинов — македонски револуционер, деец на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Гурко Савинов е роден во 1882 година во градот Охрид, тогаш во Отоманското Царство. Завршува прв класа во Битолската машка гимназија и се занимава со трговија. Од 1902 година е член на околиски комитет на ВМОРО во Охрид и ја раководи градската терористичка група. Во 1903 година се наоѓа во Солун, уапсен е поради Солунските атентати и е осуден на смрт. Казната била преиначена со заточемиштво на островот Родос. Во 1906 година е амнестира, а од 1907 година живее во Софија, каде што умира на 9 февруари 1957 година [1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис. Й. Вътрешна Македоно-Одринска Революционна Организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 146.