Христо Лапајков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Христо Лапајков
Hristo Lapaykov Ohrid IMARO.jpg
Роден 1873
Велгошти, Охридско, Македонија
Починал непознато
непознато

Христо Илиев Лапајков бил македонски револуционер, охридски селски војвода на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Илинденци во Охрид, 1941 година, пред: Евтим Апочев, Антон Шибаков и Јанко Добринов, назад: Глигор Гков, Ламбе Арнаудов, Христо Лапаjков, Димитар Аџанец и Ташко Арсов.

Лапајков е роден во 1873 година во Велгошти, Охридско, тогаш во Отоманското Царство. Добива основно образование, а од 1901 година е илегален деец на ВМОРО. Врши терористички наредби на организацијата. Во 1902 година го ликвидирал шпионот Лазар Речков од Велгошти. Лапајков е четник при Никола Русински, поп Христо Трпев, учествува во борбата од 13 јануари 1903 година, во која војводата е убиен, а потоа е четник при Никола Митрев. Во Илинденското востание е во велгошката чета и станува нејзин војвода по ранување на војводата Антон Шибаков на 7 август.

По востанието Христо Лапајков е уапсен и осуден на 7 години затвор, но во 1904 година е амнестира [1]. Од првиот брак има син, кој се занимава со дрводелство во Охрид и ќерка од бракот со Султанка П. Шапкарева.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация . Войводи и ръководители (1893 – 1934). Биографично-библиографски справочник. София, 2001, стр. 93.