Јордан Поп Костадинов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јордан Поп Костадинов
Роден Прилеп, Македонија
Починал Прилеп, Македонија

Јордан Поп Костадинов бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Јордан Поп Костадинов е роден во Прилеп, тогаш во Отоманското Царство. Работел како учител и книжар. Заедно со Даме Груев, Александар Хаџи Панов и Јордан Гавазов го создаваа Прилепскиот ревоуционерен комитет на Македонската револуционерна организација во 1894 година[1]. Предводел долги години терористичката група на Организацијата, како таков е уапсен и лежел во Битолскиот затвор. Починал веднаш по излегувањето оттаму [2].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Спомени на Даме Груев
  2. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 134.