Младен Звездов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Младен Звездов
Роден 1883
Прилеп, Македонија
Починал непознато
непознато

Младен Звездов — македонски револуционер, деец на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во 1883 година во Прилеп, тогаш во Османлиското Царство. Од 1901 година е член на ВМОРО, исполнува терористички задачи [1] зема учество во Илинденското востание во четата на Стојан Трајков. Остава спомени за востанието во Мариово.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Спомени на Младен Звездов, во: „Дневници и спомени за Илинденско-Преображенското въстание“, Издателство на Отечествения фронт, София, 1984, стр.251-254.