Коста Мазнејков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коста Мазнејков
KostaMazneikov.jpg
Роден 1882
Струмица, Отоманско Царство, денес Македонија
Починал 24 март 1903
Ињево, Радовишко, Македонија


Коста Мазнејков бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Мазнејков со неговата чета на Смрдешник

Коста Мазнејков бил роден во 1882 година во Струмица, денешна Република Македонија. Бил ученик во селата Робово и Добрејци, а во периодот од 1899-1901 година заминал за Бугарија. По враќањето од Бугарија, тој станал радовишки регионален војвода на ВМОРО.

Во 1903 година дошло до обединување на неколку чети, и тоа четите на Христо Чернопеев, Коста Мазнејков, Тимо Ангелов и Никола Дечев.

Мазнејков учествувал во Битката кај Готен, на планината Готен, Малешевско[1].

Во Битката кај Ињево, која се одвила на 24 март 1903 година, Мазнејков заедно со околу 15 души загинал во борба против турскиот аскер.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Движението отсам Вардара и борбата с врховистите, по спомени на Јане Сандански, Чернопеев...
  2. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 96.