Владимир Куситасев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владимир Куситасев
Роден непознато
Прилеп, Македонија
Починал 1904
Солун, Егејска Македонија

Владимир (Миро) Тасев или Куситасев бил македонски револуционер, деец на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Куситасев е роден во Прилеп, тогаш во Османлиското Царство. Во 1901 година завршува Солунската машка гимназија „Св. Кирил и Методиј“. Станува полномошник на Централниот комитет на ВМОРО и раководител на терористичките групи во Солун. Во Илинденското востание Куситасев е четник при Крсто Асенов и бил избран за реонски началник на Ениџевардарско.

Умира во 1904 година во Солун [1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893 – 1934). Биографично-библиографски справочник. София, 2001, стр. 88.