Ангел Чалаков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ангел Чалаков
Angel Chalakov IMARO Svilengrad.jpg
македонски револуционер
Роден 1865
Свиленград, Бугарија
Починал 11 март 1901
Љубимец, Бугарија

Ангел Керезов Чалаков бил македонски револуционер, деец на Македонската револуционерна организација.

Биографија[уреди | уреди извор]

Чалъков е роден во 1865 година во Свиленград, тогаш во Отоманската империја. Завршува основно образование и втор прогимназиален класа во родниот град и станува учител. Од 1883 до 1887 година учителствува во Ново село, Одринско, потоа две години во селото Кемал, а потоа во Узункпријско и од 1891 до 1893 година во Димотика, еден од центрите на грцизма во Тракија. Во 1894 година станува учител во родниот град.

Влегува во ВМОРО веднаш по основањето на организацијата во 1894 година и станува член на револуционерниот комитет во Свиленград. Во 1897 година, следен од властите, емигрира во Бугарија и од 1898 до 1899 година е раководител на пограниниот премин на ВМОРО во селото Хебибчево, Хасковско, денес град Љубимец, таму организирал испраќање на чети, курири и други. Во 1900 година е делегат на Харманлиското друштво на VІІ македонски конгрес [1].

Умира од туберкулоза во 1901 година.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Билярски, Цочо. Княжество България и македонският въпрос, т.1. Върховен македоно-одрински комитет 1895 - 1905 (Протоколи от конгресите), Българска историческа библиотека, 5, Иврай, София, 2002, стр. 169.