Мите Анастасов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мите Анастасов
Роден 1882
Којково, Кратовско, Македонија
Починал 14 октомври 1915
Ќустендил, Бугарија

Мите Анастасов (или Демо Анастасов) бил македонски револуционер, кратовски војвода и деец на Македонската револуционерна организација.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Анастасов е роден во кратовското село Којково, тогаш во Отоманското Царство. Се вклучил во редовите на Организацијата во 1903 година. Извесно време бил терорист, а потоа бил избран за кратовски селски војвода. Подоцна бил избран за задграничен курир на Ќустендилскиот револуционерен пункт на ВМОРО.[2] Починал на 14 октомври 1915 година, во Ќустендил, Бугарија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедија ВМРО, Скопје 2015, стр. 7
  2. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 7.