Славејко Арсов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Славејко Арсов
Slaveiko Arsov.jpg
Роден 17 август 1878
Ново село, Македонија
Починал 9 јули 1904(1904-07-09) (воз. 25 г.)
Горно Ѓуѓанце, Македонија

Славејко Арсов бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и војвода на Македонската револуционерна организација.

Биографија[уреди | уреди извор]

Тој е роден во Штип на 17 август 1878 и починал на 22 август 1904. Се школувал во Штип, Скопје (1895) и Софија (1897/98).

Четата на Арсов

Во 1899 стапува во редовите на ТМОРО. Во 1900 година лежи во затвор во Кичево, а потоа во Битола. По 14 месеци со откуп успеал да излезе од затворот.

Во првите години тој бил обичен борец во четата на војводата Марко Лерински, а потоа бил избран за околиски војвода во Битолско, па во Ресенската околија.

Учествувал активно на Смилевскиот конгрес и во Илинденското востание во борбите што се воделе во Ресенско.

Кога востанието било задушено, тој отишол на лекување во Бугарија, но набрзо се враќа во Македонија заедно со своја чета.

Идејќи за Ресен, на 22 август 1904 година, близу до с. Горно Ѓуѓанце (Светиниколско), заедно со четата на Стојан Донски, биле опколени од турски аскер. Цели 6 часа имале тешка и крвава борба. Тој бил тешко ранет и за да не падне жив во рацете на турскиот аскер се самоубил.[1][2][3]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Христо Силјанов, “Ослободителните борби на Македонија”, том 2, Софија, 1993, 309 стр.
  2. Енциклопедия България, том 1, Издателство на БАН, София, 1978, стр. 124.
  3. Николов, Борис Й. “Вътрешна Македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник”, София, 2001, стр. 11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]