Никола Филипчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Никола Филипчев
Роден 1863
Охрид, Македонија
Починал 11 август 1898
Охрид, Македонија

Никола Филипчев бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Никола Филипчев е роден во 1863 година во Охрид, тогаш во Отоманското Царство. Завршил при Солунската машка гимназија „Св. Кирил и Методиј“ во 1892 година, по што предавал во Охрид и Солун. Во 1894 година е меѓу основачите на Охридскиот револуционерен комитет на Македонската револуционерна организација и е избран за негов член. Умира на 11 август 1910 година во Охрид [1].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934), София, 2001, стр. 175.