Јордан Поп Константинов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јордан Поп Константинов
Роден непознато
Прилеп, денешна Македонија
Починал непознато
Прилеп, Македонија


Јордан Поп Константинов бил македонски револуционер, деец на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Јордан Поп Константинов е роден во Прилеп, тогаш во Отоманското Царство. Работи како учител и книжар. Заедно со Даме Груев, Александар Хаџи Панов и Јордан Гавазов го создаваат Прилепското комитет на ВМОРО во 1894 година. Раководи долги години терористичката група на Комитетот, како таков е уапсен и лежи во Битолскиот затвор. Умира веднаш по излегувањето оттаму [1].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 134.