Јанка Каневчева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јанка Каневчева
Родена 11 јуни 1878
Охрид, денес во Република Македонија
Починала 3 март 1920(1920-03-03) (возр. 41)
Софија, Бугарија

Јустиниjана Каневчева Герџикова, попозната како Јанка Каневчева (11 јуни 1878 - 3 март 1920) — македонска револуционерка, учесничка во македонското револуционерно движење и член на Македонската револуционерна организација.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена во Охрид во 1878 година. Каневчева влегува во Организацијата и учествува во револуционерната женска група МРО/ТМОРО на учителката Славка Чакарова-Пушкарова од Струга, заедно со Љуба Ќупева од Велес и Амалија Примџанова, подоцна сопруга на Климент Шапкарев. Го потпомагала дејствувањето на ТМОРО, меѓудругото и со испраќање облека за четите, преписка и други потреби за Организаијата. Била блиска пријателка на Гоце Делчев и негова свршеница, но по неговата смрт се мажи за неговиот верен другар и долгогодишен соборец, Михаил Герџиков.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедија ВМРО, Скопје 2015, стр. 139
  2. Макдермот, Мерсия. „Свобода или смърт: Биография на Гоце Делчев“, Издателство „Наука и изкуство“, България, 1978

Надворешни врски[уреди | уреди извор]