Неделко Дамјанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Неделко Дамјанов
Роден 1869
Битола, Македонија
Починал непознато
непознато

Неделко Дамјанов бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Неделко Дамјанов е роден во 1869 година во Битола, тогаш во Отоманското Царство. Во 1890 година завршил при бугарската егзархиска гимназија во Солун, а потоа учителствувал во Прилеп, Битола, Смилево и на други места. Подоцна бил трговец. Во 1900 година е избран за член на Битолскиот окружен револуционерен комитет [1] заедно со Георги Поп Христов, Васил Пасков, Георги Пешков и Ацо Дорев. Георги Поп Христов за него пишува:

... бивш учител, беше стар работник во делото, во градот имаше сопствен ан и фурна. Тој имаше врски со Мариово и селата. И тој беше добар советник во делото и извонредно чесен раководител [2].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 41 - 42.
  2. Спомени на Георги Поп Христов