Михаил Поројлијата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Михаил Поројлијата
Роден 1869
Горно Порој, Серско, Егејска Македонија
Починал 1901
Беласица

Михаил Симов, познат како Поројлијата, бил македонски револуционер, деец на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Махаил Поројлијата е роден во селото Горно Порој, денес Ано Пороја, Грција. Влегува во ВМОРО и станува терорист на организацијата. Од 1899 година е илегален четник, а од 1900 година станува самостоен војвода. Станал непослушен кон раководителите на Организацијата, заедно со Алексо Поројлијата извршиле серија на самоволни убиства. Алексо Поројлијата имал манија да убива Турци, а Махаил Поројлијата имал манија да убива Власи [1]. Убиствата ги раздвижиле турските власти и имало серија на апсења, поради кои можело да дојде до провала. Организацијатаги ги осудила на смрт Алексо Поројлијата и Михаил. Алексо Поројлијата се засолнил кај војводата Михаил Чеков. Пресудата врз Махаил Поројлијата е извршена во летото 1901 година од Иван Анастасов Грчето и уште еден четник.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Ванчо Ѓорѓиев, Слобода или Смрт, Македонското револуционерно националноослободително движење во Солунскиот вилает 1893 - 1903, Скопје, 2003